Home office jak science fiction

„Inny” sposób myślenia i podejście do pracy nie jest już domeną Millenialsów. W postępie geometrycznym rośnie liczba pracowników, którzy zaczynają kwestionować tradycyjne paradygmaty: gdzie, kiedy i jak pracują.

 

Kiedy około 10 lat temu pokolenie Millenilasów, wówczas nowe w miejscu pracy, zakłócało status quo, oskarżani byli o naiwność, lenistwo i brak zrozumienia, na czym polega „prawdziwa praca”. Dziś, kiedy zaczynają osiągać poziom zarządzania samodzielnie, prowadzą własne firmy – w końcu są w stanie zaimplementować swoje sposoby pracy i uzyskiwać wyniki, które zmieniają zachowania nie-Millenialsów wokół nich.  Technologia przez ostatnie lata zaczęła przenikać nasze życie poza pracą, stała się tańsza i bardziej dostępna a szybki internet jest prawie wszędzie. Starsze pokolenia zaczęły rozumieć i doświadczać tego, o czym mówili Millenialsi i stwierdzać, że być może ci młodsi nie byli tak naiwni i idealistyczni jak pierwotnie inni sądzili?

Niezależnie od tego, czy są to cyfrowi tubylcy, czy cyfrowi imigranci – zwolennicy różnych form elastycznej pracy stanowią coraz większą grupę, która musi być dostrzegana – czy to się podoba czy nie miłośnikom pracy w biurze od 8.00 do 16.00 .

Praca elastyczna to nie tylko miejsce pracy ale także swoboda wyboru czasu i sposobu pracy. Elastyczna praca oznacza, że masz swobodę w zarządzaniu miejscem, czasem i zasobami w sposób najbardziej efektywny dla siebie. Nie ma idealnej formy i miejsca pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, w biurze, co-workingu, w kawiarni, na leżaku, w magazynie, na etacie, jako freelancer  czy w jakikolwiek inny sposób – utopią byłoby sądzić, że jest jakiś ideał. Każda forma ma swoje plusy i minusy (tak, nawet wtedy, gdy pracujesz z hamaka na Bali…).

Zmiany w formach pracy nastąpią szybciej niż ktokolwiek się tego spodziewa. Błędem jest to, co nieraz mówią szefowie – „mamy ludzi z innych pokoleń, nas to zupełnie nie dotyczy, u nas długo się nic nie zmieni….” Jeśli słyszysz opowieści o pracy w 2050 roku i wydają cię jak historia z filmów science fiction – to pewnie tylko dlatego, że twórcy tych filmów mieli zbyt ograniczoną wyobraźnię. Będzie bardziej niż science fiction…  Tymczasem dzisiaj nadal w wielu firmach możliwość pracy z domu brzmi jak science fiction…

Wciąż wiele szefów i  firm ma mentalność „nie mogę kontrolować tego, czego nie widzę”. Jeśli nie widzą cię przy biurku, myślą, że nie pracujesz. Jeśli twoja praca nie wygląda jak „praca” z ich definicji– obijasz się. Wciąż jeszcze są ze swoimi przekonaniami w epoce industrialnej, gdzie ludzie wykonywali swoje codzienne obowiązki służbowe w wyznaczonych od – do godzinach. Wciąż wierzą, że tylko wtedy, kiedy jesteś na miejscu, pracujesz efektywnie. W domu na pewno leżysz na kanapie i oglądasz Netflixa.

Bez względu na wszystkie korzyści, jakie przynosi elastyczna praca i nowe jej sposoby, oferowane przez technologię, żadna z tych form nie może się odbyć bez jednego czynnika.

Bez zaufania.

Podejście obecne u wielu szefów – „control and command” – sprawia, że nie zauważają , że świat jest inny , technologia się poprawiła i stała się powszechnie dostępna a praca przestała być miejscem. Nie powiedzą ci nigdy, że „praca zdalna nie wchodzi w grę, bo ci nie ufam”. Usłyszysz o tym, że klienci byliby niezadowoleni, że koledzy nie mogliby z tobą czegoś ustalić, że nie mamy przenośnego komputera (serio?!).

 

Żeby korzystać z dobrodziejstw pracy elastycznej, musieliby zaufać swoim pracownikom, że ci wezmą odpowiedzialność za własne obciążenie pracą i zarządzanie czasem.

Musieliby umieć pokazywać priorytety, wyznaczać cele i pozwalać na wybór drogi. A jeśli szefowie i firmy nie mogą zaufać swoim pracownikom w kwestii elastycznej pracy, to nie ufają im pewnie w każdym innym obszarze.

Więc jeśli nie ufają swoim pracownikom, to nasuwa się pytanie – dlaczego ich zatrudnili?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s