9 kropek

Nauka o kreatywności jest młodsza niż wielu z nas. W latach 70-tych Joy Paul Guilford był jednym z pierwszych badaczy, który na poważnie zajął się studiami nad kreatywnością. Jednym z jego najbardziej znanych eksperymentów jest dziewięcio kropkowa zagadka. Uczestnicy badania mieli połączyć wszystkie kropki czterema prostymi liniami, bez odrywania długopisu czy ołówka od kartki.

nine

Dziś wielu z nas zna rozwiązanie, ale wówczas większość, cenzurując swoje własne pomysły, starała się robić wszystko, żeby nie wychodzić z linią poza obszar kropek. Limitowali swoje pomysły na rozwiązania, mimo tego, że nikt ich w żaden sposób nie ograniczał do pozostania z liniami wyłącznie w zakropkowanym obszarze.

nine1

Tylko 20 % poradziło sobie z zadaniem, wychodząc poza „granice”.

80 % zostało wewnątrz kropkowanego kwadratu, co Guilford  uznał za dowód na to, ze kreatywność wymaga myślenia „outside the box”. „Guru” od kreatywności niezmiennie do dziś powtarzają to hasło, każąc wszystkim sięgać gwiazd i przekraczać granice. Myślenie „poza pudełkiem” stało się metaforą kreatywności, jedną z najczęściej powtarzanych przez różnego typu konsultantów fraz a producenci koszulek z motywującymi napisami na pewno mają co najmniej jedną taką w swoich ofertach.

Tymczasem inni badacze (Burnham, Davis, Alba, Weisberg) przeprowadzili badania z użyciem kropek, zmieniając nieco procedurę badania.  Pierwsza grupa dostała informację taką, jak uczestnicy eksperymentu Guilforda. Druga grupa dostała dodatkowe info, że rozwiązanie wymaga wyjścia poza niewidzialne granice. Cały trik został więc ujawniony wcześniej! Można by więc założyć, że jakieś 90 % uczestników z taką wiedzą rozwiąże zagadkę w ciągu kilku minut.

W rzeczywistości – rozwiązało ją 25 % uczestników, którzy dostali podpowiedź…

Instrukcja „think outside the box” nie zwiększyła w żaden sposób kreatywności uczestników badania….

Swój t-shirt z hasłem „Think ouside the box” zakładaj więc wyłącznie dlatego,  że ma taki fajny kolor:-)

box

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s