Bohaterowie, złoczyńcy i bateria

Widziałam w swoim życiu setki biznesowych prezentacji. Byłam uczestnikiem wielu firmowych spotkań, na których ktoś prezentował swoją firmę, produkty, usługi. Wysłuchałam dziesiątek ludzi, którzy chcieli kogoś do czegoś przekonać. Wyszkoleni. Z doskonałą dykcją. Układający ręce w wieżyczkę. Chodzący po scenie wyuczonym na warsztatach krokiem. Prezentujący najbardziej designerskie slajdy, jakie można sobie zrobić w Prezi. Przygotowani na każde trudne pytanie.

Z tych tysięcy kontaktów pamiętam może z 10 osób.

Czym różniły się od innych?

Tych dziesięciu opowiedziało historie.

Trwa wojna. Wojna na idee. Wojna na pomysły. Sprzedawanie produktów, budowanie firm, wprowadzanie zmian, przyciąganie uwagi – stają się coraz trudniejsze. Twoja historia jest twoją tajną bronią. Historie informują, olśniewają, inspirują, przekonują – ale wciąż niewielu ludzi je docenia i korzysta z ich mocy.

Dzięki temu ci, którzy z nich korzystają -mają niesamowitą przewagę. W czasach, kiedy wszystko jest zautomatyzowane, kiedy roboty wykonują większość ludzkiej pracy, kiedy automaty wykonują wiele ludzkich zadań – ta jedna umiejętność, umiejętność opowiadania historii, może być najbardziej cennym zasobem, jaki posiadasz.

Wielu światowych przywódców i przedsiębiorców  to mistrzowie storytellingu. Barack Obama, Howard Schultz, Sheryl Sandberg, Bill Gates, Richard Branson, Sara Blakely i dziesiątki innych. Ich historie  różnią się od siebie, ale w prawie wszystkich opowiadanych przez nich historiach pojawiają się …bohaterowie i złoczyńcy.

Kiedy słuchasz jak Elon Musk prezentuje słoneczne baterie Tesli, możesz myśleć – słabo… Mało się rusza na tej scenie,  patrzy na slajdy zamiast na ludzi, czasem się gubi w mówieniu, śmieje się nerwowo, wciąż powtarza „ok”…

Co w takim razie sprawia, że jest inspirujący? Jego historia. Są w niej złoczyńcy -kominy. Zabijają, szkodzą, trują. Na szczęście jest bohater – słońce i jego dzielni rycerze – baterie słoneczne Tesla (dodatkowo rycerze mogą występować w różnych kolorach 😉 )

Problem jest złoczyńcą. Bohaterem rozwiązanie, które dostarczasz. Umiesz tak opowiedzieć o swojej usłudze? Spróbuj. Ludzie zapamiętają cię lepiej, zainspirujesz ich bardziej – nawet jeśli nie umiesz układać rąk w wieżyczkę i  robić kolorowych slajdów w Power Poincie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s